Najczęściej spotykane dolegliwości psychiczne u osób dorosłych to depresja, stany lękowe oraz nerwice. Dzięki fachowej wiedzy można je leczyć skutecznie, więc warto zwrócić się do specjalisty w zakresie psychiatrii dorosłych.
Psychiatra często mylony jest z psychologiem. Zakres udzielanej przez nich pomocy jest jednak różny. Psychiatra to bowiem lekarz, absolwent uniwersytetu medycznego lub akademii medycznej. Ukończenie studiów medycznych daje mu możliwość udzielania porad lekarskich, stawiania diagnozy, wystawiania recept czy zwolnień lekarskich
Czytaj więcej: Psychiatra czy psycholog?
Psycholog nie musi natomiast mieć ogólnej wiedzy lekarskiej. Jest absolwentem uczelni humanistycznej, podchodząc do chorób psychicznych w bardziej wielowymiarowy sposób. Psycholog nie zawsze specjalizuje się w chorobach i zaburzeniach psychicznych.
Nie bój się wizyty u psychiatry
Często wizycie u psychiatry towarzyszy wstyd. Jest ona skrywana przed otoczeniem, zdarza się, że nawet przed najbliższymi. Tymczasem lekarz psychiatra powinien być traktowany jak lekarz każdej innej specjalności. Udziela on bowiem pomocy lekarskiej, a nie wstydzimy się przecież wizyty u kardiologa czy laryngologa. Zwłaszcza, że na rozwój chorób psychicznych praktycznie nie mamy wpływu, a na dolegliwości wieńcowe już znacznie większe.
U psychiatry kluczową rolę w kwestii postawienia diagnozy pełni rozmowa. Niekiedy lekarze proszą o wypełnienie kwestionariusza, bo niektórym pacjentom łatwiej przychodzi opisanie swoich problemów, niż opowiadanie o nich przed obcą osobą. Wykonywane są również różne ćwiczenia, zlecane są zadania – np. graficzne – by sprawdzić reakcje na różne bodźce. Część chorób psychicznych cechuje się też objawami fizycznymi, więc psychiatra musi mieć ogólną wiedzę medyczną. Oczywiście – im szerszą, tym lepiej.
Jeśli wizycie u psychiatry towarzyszy duży stres lub pacjent upiera się, że nie jest mu ona potrzebna, lepiej namówić go początkowo na skorzystanie z usług psychologa. Pomoże mu to oswoić się z pomocą psychologiczną, a dobry psycholog i tak szybko zorientuje się czy może zaproponować terapię czy tylko skierować do psychiatry. Często przynosi to zamierzony efekt w postaci przyznania się chorego przed samym sobą, że potrzebuje fachowej pomocy.
Najczęściej występujące zaburzenia psychiczne
Psychiatra leczy wszystkie choroby i zaburzenia psychiczne. Jest jednak grupa schorzeń, które występują w naszej populacji zdecydowanie najczęściej. Należą do nich przede wszystkim stany depresyjne oraz lękowe. Depresja, objawiająca się przygnębieniem, brakiem chęci do działania, ogólną apatią oraz wycofaniem (tutaj przeczytasz więcej o depresji) sprawia, że pacjent praktycznie nie potrafi normalnie funkcjonować. Podobnie jest przy stanach lękowych, czyli fobiach. Objawiają się one poczuciem strachu w określonych sytuacjach, np. podczas spotkania obcej osoby, tłumu czy lęku przed bakteriami. Strach jest realny, często wręcz paraliżujący. Negatywnie wpływa na kontakty interpersonalne oraz aktywność.