Informacje i aktualności

Psychiatra czy psycholog?

Jakiego lekarza wybrać – psychiatrę czy psychologa? Często pokutuje nieprawdziwe przekonanie, że wszystko zależy od intensywności objawów. Jeśli jest mała, pomoże psycholog, a w przypadku gdy są bardzo dokuczliwe – lepiej zgłosić się do psychiatry. Tymczasem główną wytyczną powinien być charakter dolegliwości.
Często wizyta u psychiatry jest traktowana jak ostateczność. Nawet porada psychologa bywa odbierana jako osobista porażka. Tymczasem nie powinno to być nic dziwnego, bo są w życiu sytuacje, w których można mieć kłopoty z własnymi emocjami – choćby z powodu choroby, którą po prostu trzeba leczyć.

Czym różni się psychiatra od psychologa?

Psychologiem zostaje się po pięcioletnich studiach magisterskich, które nie odbywają się na uczelni medycznej. Psycholog zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem i doradzaniem. Pomaga w sytuacjach, w których nie można poradzić sobie np. z kryzysami. Psychiatra jest natomiast lekarzem medycyny, który posiada specjalizację z psychiatrii. Diagnozuje i leczy choroby psychiczne oraz zaburzenia. Może przepisywać leki, wystawiać zwolnienia lekarskie czy skierowania do szpitala.

Wybrać psychologa czy psychiatrę?

Najważniejsze jest przyznanie się przed samym sobą, że porada specjalisty jest niezbędna. Nie ma się co oszukiwać, bo do niczego dobrego to nie doprowadzi. Kłopoty psychiczne mogą bowiem powodować także objawy somatyczne (fizyczne). Dlatego warto traktować psychologa i psychiatrę jak lekarza, bo w gruncie rzeczy udzieli on nam takiej samej pomocy jak laryngolog, kardiolog czy pulmonolog.

Czasami nie trzeba podejmować decyzji czy wybrać psychologa czy psychiatrę, bo jest grupa, która łączy umiejętności obu z nich. To psychologowie, którzy kształcą się w kierunku klinicznym. Mają oni odpowiednią wiedzę z zakresu psychopatologii, mechanizmów kształtowania się nerwic oraz psychoz. Mogą też podejmować decyzje czy leczenie psychoterapią wystarczy, czy konieczna będzie też farmakoterapia.

Psycholog może też podjąć decyzję czy pacjent będzie leczył się u niego, czy skierowany zostanie na leczenie farmakologiczne do psychiatry. Dlatego najczęściej poleca się najpierw wizytę u psychologa. Porada i szczera rozmowa może wystarczyć, a jeśli tak nie będzie, pacjent zostanie skierowany do psychiatry.