Wbrew powszechnej opinii nie każdy psychiatra powinien pracować zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Wprawdzie nie istnieją choroby psychiczne, które pojawiają się u dzieci, a nie borykają się z nimi dorośli, ale podejście do małych pacjentów musi być całkiem inne.

Psychiatria dziecięca wymaga nie tylko wiedzy medycznej, ale również ogromnego zaangażowania i umiejętności pracy z dziećmi. Psychiatra dziecięcy zajmuje się bowiem diagnozą oraz leczeniem wszystkich zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży, a nawet u dorosłych nastolatków. Teoretycznie psychiatra dziecięcy może z powodzeniem leczyć także dorosłych, ale nie każdy psychiatra dorosłych potrafi pracować z dziećmi. Dlatego najczęściej lekarze specjalizują się w grupach wiekowych, skupiając się na niesieniu pomocy tam, gdzie najlepiej im to wychodzi.

Jakie choroby leczy psychiatra dziecięcy? Wszystkie choroby psychiczne, na które zapadają dzieci i młodzież. Może to być ADHD, a także autyzm, wszystkie lęki oraz nerwice, moczenie nocne, zaburzenia emocjonalne, zespół hiperkinetyczny, zespół Aspergera, depresja, upośledzenie umysłowe, tiki, natręctwa, zaburzenie funkcjonowania społecznego w dzieciństwie, zaburzenie opozycyjno-buntownicze czy inne zaburzenia zachowania.

Wizyta u psychiatry dziecięcego

Psychiatra dziecięcy nie pomaga tylko dziecku, ale też jego rodzinie. Wszyscy otoczeni muszą być specjalistyczną opieką, bowiem objawy chorób psychicznych najczęściej rzutują na życie wszystkich domowników. Potrzebują oni wskazówek na temat postępowania w sytuacjach kryzysowych, ale również w trakcie terapii czy remisji choroby. Oczywiście najważniejsze jest zdiagnozowanie i leczenie pacjenta, zapewniając mu bezpieczeństwo i maksymalną skuteczność terapii.

Po wizycie u psychiatry dziecięcego na pewno zyskamy wiedzę na temat planowego leczenia oraz terapii w najbliższym czasie. Można też zaplanować pracę na najbliższe lata, bo niektóre schorzenia są jeszcze nieuleczalne, albo można skupić się tylko na leczeniu objawowym i zapobieganiu pogłębiania się choroby. Czasami trzeba też podjąć ważne decyzje i wybrać najbardziej odpowiednią dla rodziny drogę terapii. Bardzo rzadko wystarczy do tego jedna wizyta.

W psychiatrii dziecięcej różne są nie tylko dawki leków, ale również sposoby stawiania diagnozy. Dlatego psychiatria dziecięca jest osobną specjalizacją, która trwa przez pięć lat, tak samo jak psychiatria dla dorosłych. Warto więc postawić na psychiatrę dziecięcego z Centrum Zdrowia Lifemedica z wieloletnim doświadczeniem klinicznym.