Informacje i aktualności

Jak przygotować się do wizyty u psychologa

Pierwsza wizyta u psychologa dla wielu osób może być stresująca. Nie wiemy czego się spodziewać, nie chcemy być oceniani, a przede wszystkim nie zawsze podoba nam się to, że będziemy musieli otworzyć się przed zupełnie obcą osobą. Są jednak sposoby na to, by przygotować się na wizytę u psychologa.

jak sie przygotowacPsychologa odwiedzamy z różnych przyczyn. Może to być depresja, czy stany lękowe, ale też kłopoty z zasypianiem lub nadmiernym stresem. Najważniejsze to uświadomić sobie, że potrzebujemy fachowej pomocy, ale nawet już później mogą pojawić się wątpliwości. Jak rozmawiać z psychologiem, od czego zacząć i co może być ważne w postawieniu diagnozy? Na szczęście wielu doświadczonych psychologów potrafi szybko zdobyć zaufanie pacjenta, a także rozmawiać z nim o zdarzeniach i odczuciach, o których nie zawsze chce mówić.

Do wizyty u psychologa można się jednak przygotować. Wprawdzie nie trzeba wcześniej wynotowywać objawów, które potem przeczytamy w gabinecie, ale pomyśleć co sprawia nam największy problem, z czym nie możemy sobie poradzić i na jakim polu potrzebujemy pomocy. Podczas pierwszej wizyty zazwyczaj bowiem nie uzyskamy znakomitych efektów terapeutycznych, to proces, który trochę potrwa. Trzeba jednak znać swój cel, który powinien jak najszybciej poznać również terapeuta. Po pierwszej wizycie nigdy nie dostaniemy jednak gotowej recepty na dalsze postępowanie, ale będziemy wiedzieć, w którym kierunku zmierzamy.

Analiza kłopotów psychicznych czasem wymaga bowiem pogłębionych działań. Zwłaszcza dlatego, że często pacjent nie ma pojęcia skąd one się wzięły i co jest główną przyczyną występowania dolegliwości. Mogą być one złożone – wypływać nie tylko z ostatnich zdarzeń, ale opierać się na doświadczeniach z przeszłości, nawet z wczesnego dzieciństwa.

Podczas wizyty u psychologa rozmawiamy o wydarzeniach, o których raczej chcielibyśmy zapomnieć. Psychologa obowiązuje tajemnica lekarska, więc nie ma obaw, że o zdradzonych w jego obecności tajemnicach dowiedzą się osoby trzecie. Rozmowy mogą być bardzo osobiste.

Najczęstsze obawy przed wizytą u psychologa. Czego się boimy?

1. Oceniania.

Przed pierwszą wizytą u psychologa pacjenci często obawiają się krytyki oraz surowej oceny własnych poczynań. Może to powodować skłonności do konfabulacji, co ma fatalne skutki dla postępów w leczeniu. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno kłamać. Psycholog nie będzie oceniał nas pod względem moralnym, nie będzie krytykował życiowych decyzji czy zachowań.

2. Reakcji bliskich.

Jako społeczeństwo jeszcze nad tym pracujemy, ale nadal ocena osób korzystających z pomocy psychologa jest daleka od ideału. Wciąż pokutuje przekonanie, że z usług psychologa korzystają osoby mające ogromne kłopoty z psychiką. Często więc jest to zatajane nawet przed najbliższymi.

 

3. Brak wiary w sukces.

Większość pacjentów uważa, że ich dolegliwości mają charakter wyjątkowy. Z tego powodu nie widzą szans na pomoc, nawet ze strony fachowca. Negatywne nastawienie może utrudnić, a nawet uniemożliwić pomoc. Doświadczeni psychologowie zdają sobie z tego sprawę, więc starają się zapewnić pacjentom poczucie bezpieczeństwa, by pozyskać jego zaufanie. Tylko szczere rozmowy z psychologiem mogą bowiem pomóc w postawieniu trafnej diagnozy.